27
wrz

Terapia przyrządowa

Terapia przyrządowa -(Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization)
Jest to mechaniczna przyrządowa regulacja powięzi w terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych w zaburzeniach czynnościowych narządu ruchu.

Terapia przyrządowa – IASTM –

Terapia przyrządowa to forma terapii skupiająca się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Narzędzia których używa się podczas terapii rozluźniają, likwidują zrosty, wydłużają a przez co uwalniają się nagromadzone napięcia w ciele, a to prowadzi do zmniejszenie bólu, lepszego ukrwienia przywracając równowagę mięśniową w bardzo efektywny i szybki sposób.

(IASTM) wykorzystuje specjalne narzędzia którymi masażysta opracowuje tkanki, często są wykonane ze stali nierdzewnej oraz miedzi. Mają charakterystyczny kształt, ich krawędzie są gładkie dzięki czemu z łatwością przesuwają się po skórze i dopasowują się do tej części ciała którą chcemy rozluźnić Masując narzędziami wpływamy na receptory wolno i szybko reagujące, znajdujące się w skórze i powięzi. Przez to terapia zwiększa zakres ruchu oraz poprawia funkcje stawów.

Dlaczego tkanki miękkie należy mobilizować?

Aby wszystko w ciele prawidłowo funkcjonowało tkanki wymagają regularnego rozluźniania oraz masowania. Wiadomo że w sytuacjach codziennych dochodzi do stałego przeciążenia tkanek co skutkuje zaburzeniami ruchu, pogorszeniem zdrowia, nasileniem reakcji bólowych. Dlatego też mobilizacje tkanek miękkich powinny stać się profilaktyką aby leczyć powstałe problemy oraz żeby zapobiegać nowym.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się powięź oraz zaburzenia z nią związane. Jednak terapia narzędziowa nie jest niczym nowym, jej początek sięga czasów starożytności gdzie wykorzystywano do tej terapii np. monety lub nawet rogi

Rola powięzi w ciele człowieka

Powięź – to włóknista tkanka, która otacza ciało pod skórą, otacza i przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe,
Tworzy ona nieprzerwaną strukturę. Często zaburzona jest przez miejsca nieprawidłowych napięć czy głębokie blizny np. po operacji

Prowadzi to do powstawania przeciążeń np. w mięśniach co skutkuje dysbalansem mięśniowo-powięziowym który możemy odczuwać w ciele jako bół lub spięcie danego odcinka ciała.

Cztery podstawowe funkcje powięzi:

  1. Tworzą “opakowanie” dla tkanek i elementów ludzkiego ciała.
  2. Zapewniają odpowiednie ułożenie poszczególnych części ciała względem siebie.
  3. Utrzymują stabilną postawę ciała
  4. Chronią organy i narządy wewnętrzne

Objawy złego funkcjonowania powięzi

Najczęstsze objawy problemów z powięzią to bolesne napięcia nazywane punktem spustowym. O którym możecie poczytać w artykule o igłoterapii
Wówczas pomocny może okazać się masaż lub terapia przyrządowa.
Rola powięzi jest o tyle istotna, że występują w niej wolne zakończenia nerwowe, proprioreceptory czy receptory bólowe.

Uszkodzenia powięzi

W przypadku chronicznych przeciążeń powięź ulega adaptacji do nowego wzorca ruchowego co niekoniecznie jest pozytywne, ponieważ dysbalns w jednej części ciała skutkuje dysbalansem w innej, tworząc napięcia i zaburzając prawidłową funkcje organizmu.

Nasz organizm jest na tyle mądry że radzi sobie z naprawieniem małych uszkodzeń ale gdy przekraczamy jego możliwości w przeciążonym obszarze tworzy się coś w rodzaju wewnętrznej blizny, która wokół siebie skleja sąsiadujące tkanki. Przez taki mechanizm nasze mięśnie, więzadła, tkanka łączna tracą swoją elastyczność oraz prawidłowe napięcie wywołująć stan zapalny oraz długotrwały ból. Im większa ilość takich zaburzeń w ciele tym częściej pojawiają się ograniczenia ruchowe, spadek siły i wytrzymałości oraz zwiększa się podatność na kontuzje.

Celem terapii jest więc wywołanie miejscowego stanu zapalnego w miejscach uszkodzonych a tym samym stymulacje organizmu do radzenia sobie ze stanem zapalnym.

Terapia przyrządowa jest pomocna w szczególności dla okolic takich jak:

– mięśnie szyji i karku
– okolice stawu ramiennego (ciasnota podbarkowa)
– mięśnie czworogłowe uda
– staw biodrowy
– staw kolanowy
– mięśni podudzia
– stawy skokowe
– mięśnie tułowia

Komu zawdzięczamy współczesne spojrzenie na IASTM?

Wyniki przeprowadzonych badań nad metodą IASTM z lat dziewięćdziesiątych oficjalnie przedstawiono w 1994 roku.

Opatentowana technologia zwana techniką Grastona (TG-IASTM), wprowadziła do użycia przyrządy ze stali nierdzewnej, które mają na celu efektywne leczenie tkanek miękkich

Różnice między IASTM a Gua Sha

Dlaczego Gua sha to nie to samo co terapia przyrządowa?

Terapia Gua Sha stosowana była od wieków w Azji jako profilaktyka zdrowotna. Dążymy w niej do uzyskania krwiaków oraz wybroczyn na skórze poprzez pocieranie w jedną stronę narzędziem specjalnie do tego przeznaczonym.

Jaka jest zasadnicza różnica między IASTM a Gua Sha? 

W IASTM nie dązymy do uzyskania wybroczyn, ale pracujemy na innych poziomach tkankowych. Terapia wykorzystuje informacje z neurologii ponieważ opracowujemy receproty szybko i wolno reagujące

  • Pracujemy na powięziach, w których znajdują się receptory wyżej wymienione.
  • Wspomagamy leczenie ścięgien wmzacnijąc je i porawiając ich funkcje
  • Zmniejszamy rekacje bólowe co poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jakie zaburzenia możemy leczyć przy użyciu IASTM?

  • Bóle kręgosłupa
  • Bóle mięśniowe
  • Występujące punkty spustowe
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Zapalenia ścięgien
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego
  • Łokieć tenisisty
  • Łokieć golfisty
  • Urazy stawu skokowego
  • Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego
  • Stany przeciążeniowe więzadeł

Dlaczego terapia przyrządowa przynosi pozytywne efekty lecznicze?

Poprzez Badania stwierdzono że w wyniku pocierania narzędziami o ciało i skórę pacjenta dochodzi do namnażania się komórek leczniczych
które produkują m.in:

  • kolagen
  • proteoglikany
  • włókien istoty międzykomórkowej

U nas możesz doświadczyć innych form terapii i masażu do czego serdecznie zapraszamy .