Masaż relaksacyjny od A do Z
Kto z nas nie na tego uczucia, kiedy po ciężkim dniu w pracy nie mamy siły ani ochoty na nic. Czasami wystarczy jeden taki dzień, inni wytrzymują w stresie i napięciu więcej czasu, jednak efekt jest zawsze ten sam: brak chęci do życia, wyczerpanie, napięcie mięśniowe. Na dłuższą metę tak się po prostu nie da funkcjonować. Dlatego tak istotne jest, dla dobra naszego organizmu, abyśmy reagowali na znaki, jakie przesyła nam nasze ciało. Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie czynników, które przyczyniają się do takiego stanu. Niestety, w codziennym życiu jest to praktycznie niemożliwe – stres towarzyszy nam każdego dnia i ciężko z nim walczyć. Dlatego też musimy zadziałać w inny sposób. A jednym z nich jest masaż relaksacyjny, który ukoi nasze zszargane nerwy i pozwoli się odprężyć i zregenerować.
Masaż relaksacyjny znany od wieków
Początki masażu wywodzą się oczywiście ze starożytności, kiedy to nacierano i namaszczano ciało oliwą. Wykonywano ten zabieg głównie w obrzędach religijnych, w starożytnej Grecji w taki sposób namaszczano również zawodników przed olimpiadami. Jednak dopiero po upływie wieków forma ta rozpowszechniła się jako doskonała technika relaksacyjna. I od tamtej pory ewoluuje, ponieważ obecnie masaż relaksacyjny ma bardzo wiele odmian. Warto wspomnieć chociażby o niezwykle popularnym lomi lomi czyli hawajskim masażu relaksacyjnym, który ma doprawdy bardzo wielu zwolenników. Również warto wspominać o Masażu TAO Wewnętrznych Organów Chi Nei Tsang.
Czy masaż relaksacyjny boli?
Wielu z was z pewnością już miało do czynienia z masażem. Czasami może się okazać, że masaż klasyczny, stosowany bardziej jako forma lecznicza, może sprawić odrobinę bólu – wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest nasz organizm. Jednak jeśli chodzi o masaż relaksacyjny to nastawiamy się tylko i wyłącznie na głęboki relaks i odprężenie. Wszystko za sprawą specjalnych ruchów, które wchodzą w skład tej konkretnej techniki masażu. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- głaskanie
- rozcieranie
- ugniatanie
- roztrząsanie.
Cechą charakterystyczna dla tej techniki jest to, że ruchy są powolne i głębokie. Jeśli chodzi o czas trwania sesji to wszystko zależy od osoby, która dany masaż wykonuje. Przeważnie sesja masażu relaksacyjnego trwa kilkadziesiąt minut.
Dlaczego warto wybrać masaż relaksacyjny?
Wspominaliśmy już, że masaż relaksacyjny to doskonały sposób na odprężenie. Jednak okazuje się, że to tylko jedna z wielu zalet, jakie ze sobą wnosi ta konkretna technika masażu. Otóż naukowcy dowiedli, że
regularne poddawanie się sesjom masażu relaksacyjnego przynosi takie efekty jak: normalizacja napięcia mięśniowego, przyspieszona regeneracja mięśni, przyspieszenie metabolizmu, przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu, poprawa wyglądu skóry poprzez usunięcie złuszczonego naskórka, zmniejszenie obrzęków.
Warto wiedzieć również, że masaż relaksacyjny może być skierowany na każdą część ciała, chyba że pojawiają się jakieś przeciwwskazania, o których napiszemy poniżej.
Kto nie może skorzystać masażu relaksacyjnego?
Niestety, nie wszyscy będą mogli w ten sposób zregenerować organizm. Istnieje lista osób, którym nie zaleca się stosowania żadnych masaży, w tym również masaży relaksacyjnych. Do takiej grupy zalicza się między innymi osoby, u których obserwujemy stany gorączkowe (tym przypadku sugerujemy spróbować Terapię Bowena), pierwszy trymestr ciąży, choroby zakaźne skóry, miażdżyca, ostre stany zapalne, nowotwory czy tętniaki tylko ze zgodą lekarza prowadzącego. Jeśli jednak klient nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, to masaż relaksacyjny w żadnym stopniu nie może mu zaszkodzić.
Odmiany masażu relaksacyjnego
Masaż relaksacyjny może mieć wiele odmian. Jeśli chodzi o masaż klasyczny, nie ma aż takiego pola do wyboru, jednak jak już pisaliśmy, to inne rodzaje zabiegów. Jaki masaż relaksacyjny można wybrać? Odmian jest doprawdy bardzo wiele. Można pokusić się na wypróbowanie technik z różnymi dodatkowymi elementami jak chociażby:
- masaż za pomocą mis tybetańskich,
- masaż gorącymi kamieniami,
- masaż za pomocą stempli.
Można również wybrać formę, która pobudzi nasz zmysł węchu – masaże aromatyczne, do których używa się specjalnych olejków jadalnych – ważne, aby były one naturalne i abyśmy wcześniej zorientowali się, czy nikt nie cierpi na nadwrażliwość na któryś z jego składników. Bardzo popularne są również masaże czekoladą – doskonale wpływają na skórę no i ten zapach :).
W Polsce coraz popularniejszy staje się masaż lomi lomi. Cóż to takiego? To hawajski masaż, który poza Hawaje dotarł dopiero w połowie XX wieku. Skrzętnie ukrywana tajemnica dotycząca tej techniki masażu została ujawniona, dzięki czemu od kilku lat można się z nią spotkać również w Polsce. To masaż całościowy, który wpływa nie tylko na nasze ciało, ale również i na nasz umysł. Stopniowo uwalniane napięcie to jedno, ale również akceptacja swojego ciała to ważny punkt lomi lomi. Terapeuta podczas zabiegu posługuje się nie tylko dłońmi, ale również przedramionami a nawet łokciami. Taka sesja masażu trwać może nawet do 2 godzin i co ciekawe, masować nas może jednocześnie nawet kilka osób.
Jak wygląda sesja masażu relaksacyjnego?
Przy tej technice masażu bardzo istotna jest cała otoczka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie otoczenie – zapalone świece, kadzidełka, sącząca się w tle muzyka – to wszystko już na dzień dobry wprawia klienta w doskonały nastrój. W masażu relaksacyjnym nie ma gwałtownych, szybkich ruchów, które miałyby pobudzić układ nerwowy. Wręcz przeciwnie, ruchy są płynne, miarowe i przez to między innymi wpływają kojąco na klienta. Zawsze końcowym etapem masażu relaksacyjnego jest długie, podłużne głaskanie, które ma za zadanie całkowite wyciszenie klienta. Pisaliśmy wcześniej, że masaż relaksacyjny może dotyczyć każdej części ciała, w tym również twarzy czy głowy. Jednak w przypadku tych obszarów ciała nie jest on wykonywany całymi dłońmi, a jedynie opuszkami palców lub dłonią.
Czy pora ma znaczenie?
Masaż relaksacyjny ma to do siebie, że można go wykonywać bez względu na porę dnia. Zawsze bowiem jest idealny czas na relaks i odprężenie. Jeśli więc czujesz, że masz już dość, że twoje ciało, które powinno być świątynią, jest stanowczo zaniedbywane, to najwyższy czas, aby to zmienić. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę, podczas której otrzymasz to na co zasługujesz – relaks i błogie odprężenie.